Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zimní tábory

ZIMNÍ TÁBOR 2012

aneb Jižní pól byl skoro dobyt

Zimní tábor je již minulostí. Opět jsme si užili krásného zimního počasí a spousty sněhu. Letošním táborem nás provázel příběh dvou polárních expedic, které se jako první snaží dobýt Jižní pól. Sledovali jsme dobrodružný příběh Amundsena i Scotta, kteří soupeřili o prvenství. A i naše družiny se museli potýkat s nástrahami cesty k pólu. Hned na začátku našeho putování nás navštívil redaktor z novin SCOUT HERALD TRIBUNE, který nás seznámil s prvním vydáním těchto novin, které sledují cestu obou dobrodruhů.

 

img_5699.jpg

Díky těmto novinám jsme byli neustále s expedicemi a sledovali ijejich postup k pólu.  Naši polárníci se rozdělili do tří družin, které se pak vydali ve stopách expedic. Společně s Amundsenem jmse hledali cestu Severozápadním směrem, se Scottovou expedicí jsme zachraňovali jeho expediční loď.

 

100_1967.jpg

Také jsme si museli vybudovat přístřeší, abychom mohli překonat krutou polární zimu a připravit se jarní putování. Ke stavbě jsme využili dostatek sněhu a každá z družin budovala své záhraby.

 

p1050849.jpg

Společně s fotografem Scottovy výpravy Herbertem Pontigem jsme se pokoušeli zachytit krásy zimní krajiny a hledali jsme další fotografické cíle.

img_5752.jpg

Také jsme se pokusili zdolat jižní pól. To se skupinka statečných vydala proti nepřízni počasí zdolat naši nejvyšší horu Sněžku. Ale kousek pod jejím vrcholem musela své snažení vzdát. Vítr a nepřízeň počasí byla na straně hory, která se stala tak nepokořenou.

 

 

100_2098.jpg

O našem částečném úspěchu jsme pak zasílali telegram do všech koutů světa, abychom podali zprávu o naší skoro úspěšné misi.

 

 

p1050979.jpg

A pak už byl jen čas zabalit a odjet domů.

 

 

100_2192.jpg

A nám všem už zůstanou jen krásné vzpomínky na tento zimní tábor.

 

Zimní tábor 2011

Letošní zimní tábor se uskutečnil v termínu 13. - 18.2.2011 na chatě hořických skautů ve Velké Úpě. Během našeho pobytu nás provázela hra na geology, kteří objevují nerostné bohatství na Severním pólu. Byly jsme rozděleni do čtyř družin, které představovali různé země. Mohli jsme se proto setkat s Jamaikou, Velkou Británií, Itálilí a Kanadou. Během dne

 

dsc08829.jpg

jsme plnili různé úkoly, ve kterých jsme získávali body, které jsme pak večer proměnily za průzkumné vrty. Když byl vrt úspěšný tak družiny získaly body za diamanty, ropu, zemní plyn či železo. Hodnota vyvrtaných surovin  se průběžně měnila v závislosti na ceně komodit na burze.

 

 

dsc08821.jpg

Kromě her jsme se vydali lyže a na malý výlet na Růžohorky. Večer nás vždy čekal večerníček z cyklu Krkonošských pohádek.

 

 

dsc08823.jpg

Na závěr pobytu nás čekala slavnostní večeře na půde OSN. Při ní jsme vyhlásili výsledky naší hry. Vítězem se stala Velká Británie, které se podařilo navrtat nejvíce nerostného bohatství.

 

 

img_3316.jpg

 

Podle ohlasů všech účastníků letošního zimního tábora se letošní geologický průzkum Severního pólu vydařil. A tak se budeme moci těšit na další jarní prázdniny a s nimi i další zimní tábor.

Na zimnít táboře vycházely i Ledové noviny:

Zde je naleznete

Noviny z polu č.2

Více informací o letošním táboře naleznete na Rajčeti a v březnovém čísle oddílového časopisu.