Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie 1.oddílu se začala psát podle posledních zpráv již v roce 1968
ve skautském středisku v Kuklenách. Prvním z vůdců oddílu byl br.Blažek. Oddíl pod jeho vedením pomáhal s budováním nové skautské klubovny v Kuklenách, kde odpracovali členové oddílu desítky brigádnických hodin. Klubovna byla slavnostně otevřena v červnu 1969.

 

Obrazek

Hned po otevření klubovny nastali práce na přípravě letního tábora. Díky velké zásluze br.J Kryspína  bylo prostřednictvím paní Strnadové získáno tábořiště v povodí Želivky mezi obcemi Vřesník a Sedlice. Na tomto místě se konal první tábor ŽELIV 1969 aneb Tábor u Kruťasů.

 

 

Obrazek

 

Na stejném místě se konal i tábor v roce 1970. Vůdci oddílu byli tehdy br.Drahorád (Vlasta), br,Andra (Pípa) a br.Naxera (Skukum) a členem oddílu byl i současný vůdce střediska Želivák Ondra Rejsek. Po nuceném rozpuštění Junáka v roce 1970 skončila i činnost oddílu.

K obnovení činnosti se dostal po dlouhých 20 letech na jaře v roce 1990. Přesněji 25.března. to se konala první oddílová schůzka. Ve vedení oddílu tehdy byli Pifík (Josef Potůček), Ondra Rejsek, Pavel Entrich a Jirka Balek. A členy oddílu byli Míra Kváča (Béčko), Ondra Rejsek (Veverčák) a malý Pifík (Pepa Potůček ml.) a další. Oddíl se scházel na pravidelných schůzkách v kuklenské sokolovně. V létě 1991 se účastnil střediskového tábora na Želivce. Oddíl se od počátku potýkal s malým počtem členů. Ještě o rok později se účastnil střediskového tábora, kde se zapojil do táborové hry pořádané 12. oddílem. Po prázdninách většina členů odešla na školy a činnost oddílu pomalu skončila.

 

Obrazek

 

Na další obnovení činnosti si oddíl musel počkat dlouhých deset let. To se činnost oddílu přesunula z Kuklen do Malšovic. V září 2002 se uskutečnil první nábor na malšovických školách a do oddílu začalo chodit prvních čtrnáct chlapců. (Prófa, Indián, Kvapník, Vítek, Lékárník, Franta a další). Do vedení oddílu nastoupil Vláďa Bátor (Tom) a Vláďa Plášil (Siggi). Od té doby se činnost oddílu neustále rozvíjí. Na první robinsonádu jsme vyrazili na jaře 2003 do Českých Petrovic. Od té doby se konají oddílové robinsonády minimálně dvakrát do roka. 

V současné době má oddíl pět  družin. Od školního roku 2018-2019 se k barvám jednotlivých družin přidaly i družinová zvířata. Červená družina jsou Vydry, Fialová Rysové, Modrá Vlci, Žlutá Veverky a Zelená držina si vybrala jako svůj družinový znak ledňáčka. Oddíl pořádá během roku spoustu akcí. Ať se už jedná o oddílové robinsonády, tradiční hru na starém městě, ale i čtrnáctidenní tábor. O své činnosti pravidelně informuje v oddílovém časopise "Jednička hlásí", který vychází pravidelně vždy první úterý v měsíci.

(Zpracováno s použitím webových stránek střediska a Almanachu Junák Kukleny 1919-1994)