Jdi na obsah Jdi na menu
 


Víkend v Dědově

21. 4. 2011

Na další víkendovou výpravu jsme se vydali do Dědova, vesničky pod majestátnou Stolovou horou. Během celého víkendu nás provázel příběh skautů z Ostravy, kteří se zapojili do odbojové činnosti. Za tuto odvahu byli na konci války přesněji 24.dubna 1945 popraveni. Bylo to symbolicky na svátek všech skautů sv. Jiří. K uctění jejich památky byla v Beskydech vztyčena mohyla z kamenů, která připomíná jejich odvahu a statečnost.

I my jsme se ponořili do tohoto příběhu a společně s nimi jsme prožívali jejich příběh. Nejprve jsme se vrátili do doby před válkou na jejich tábor ve Volavčí zátoce. Během pátečního večera jsme se museli nejprve všichni seznámit. A tak byla každému připnuta na záda jmenovka nějaké známé osobnosti a každý se musel různými otázkami dozvědět jakou osobnost představuje.

100_0012.jpg

V sobotu ráno jsme společně s ostravskými skauty luštili tajnou zprávu, vyzkoušeli jsme táborový trial, ale hlavně jsme vyrazili na prohlídku krásného okolí. Naším cílem se stala Ostaš. Každá z družin nafasovala potřebné vybavení - plynový vařič, ovoce, polévku v pytlíku a sušenku. Během cesty jsme pozorovali napučené pupeny kaštanů, poznávali neznámé květiny a soutěžili v různých soutěžích.

img_3743.jpg

Navšítívili jsme Českobratrskou sluj a došli až pod samotnou Ostaš. Zde jsme našli pěkné místo pro uvaření sobotního oběda. Každá z družin si uvařila svoji polévku.

dsc09190.jpg

Po výborném obědě jsme si šli prohlédnout skalní město. Při prohlídce jsme měli zakázaná určitá slova. To proto, abychom nebyli odhaleni německými práskači. Celá prohlídka sklaního města se pak obešla bez zbytečných slov. To jak se každý bál, aby nebyl přistižen při použití nevhodných slov. Vysvobozením pro všechny bylo ukončení prohlídky skal a konec používání zakázaných slov. Cestou zpět jsme našli poklad u Samaritánské studánky. Na zpáteční cestě jsme museli projít malým výcvikovým kursem, abychom se mohli zapojit do odbojové činnosti. Vyzkoušeli jsme svoji sílu při klicích a také přesnou trefu. Do této soutěže nastoupil za každou družinu vždy jeden člen. Jeho úkolem bylo zasáhnout soupeře, který stál na druhém pařezu šiškou. Každý k tomuto úkolu přistupoval s jinou strategií a tak bylo zajímavé toto klání pozorovat.

dsc09196.jpg

Večer na chalupě byl věnován přípravě večeře. Mladší kluci s Amazonkou vařili těstoviny a ostatní se dali do příprav těsta na pizzu. Večeře i pizzi upečené v kachlových kamnech byli velice dobré.

Na závěr večera jsme se v našem příběhu dostali až k zatčení našich skautů a jejich výslechům na gestapu. My jsme místo toho vyslýchali cestující ve vzducholodi a rozhodovali o tom, kdo bude muset vzducholoď opustit .

Nedělní ráno nás přivítalo trošičku pošmournou oblohou. Náš přiběh se pomalu blížil ke svému konci. Ty nejsmutnější části knížky jsme přeskočili a čekal nás závěr příběhu, kdy rodiče zavražděných skautů identifikují oběti. Družiny měli za úkol co nejrychleji sestavit roztříhaný obrázek a poznat osobu na obrázku. Naposledy jsme se začetli do knihy o Ivančeně, abychom se dozvěděli o stavbě mohyli na Ivančeně, která má připomínat statečnou obět ostravských skautů. Každá z družin měla za úkol v časovém limitu pěti munut postavit co nejvyšší mohylu.

dsc09204.jpg

A pak byl už čas oběda, uklidit chalupu, předat klíče a hurá domů